Szmaragd

Nazwa szmaragd pochodzi od greckiego słowa "smarados" oznaczającego kolor zielony. Kamień ten uważany jest za klejnot 

Minerał należący do grupy krzemianów. Jest odmianą berylu, posiada charakterystyczną zieloną barwę wywołaną podstawieniami jonów chromu, rzadziej wanadu i żelaza. Często zawiera inkluzje gazowe, ciekłe oraz mineralne, których charakter zdradza miejsce pochodzenia danego okazu. Czysty szmaragd to niezwykła rzadkość, zwykle zawiera jakieś wtrącenia i inkluzje uznawane przez wielu za dowód naturalności pochodzenia.

Najpiękniejsze szmaragdy to kolumbijskie (najpiękniejsza barwa) znajdują się w brytyjskich klejnotach koronnych.

ZOBACZ NASZĄ BIŻUTERIĘ ZE SZMARAGDEM >

Rzadkość występowania ładnie zabarwionych szmaragdów wynika stąd, że  pierwiastki, beryl chrom i wanad odpowiadające za barwę zieloną prawie nigdy w naturze nie występują obok siebie.

W szmaragdach występuje dużo wrostków mineralnych. Czyste bez żadnych wrostków występują bardzo rzadko. 

Najcenniejsze szmaragdy to te, które mają kolor transparentnej zieleni tzw. kolumbijskie i bardzo małą ilość inkluzji (najładniejsze i najdroższe są z domieszką Wanadu V ) o masie  od 3,0 do 4,0 ct.

Najlepszej jakości szmaragdy o najładniejszym odcieniu zieleni wydobywa się w Kolumbii i ostatnio również w afrykańskiej Zambii. Najważniejszym dostawcą szmaragdów na rynki światowe jest Brazylia. Ważnymi ośrodkami wydobycia szmaragdów były swego czasu Egipt i Austria. W starożytnym Egipcie kamień cieszył się niezwykłą estymą jako rzadki i trudny w wydobyciu. Aż do póżnego średniowiecza były wielką rzadkością i miały dużą wartość. 

Szmaragdy kopano w Egipcie blisko Morza Czarnego. Znane i słynne były kopalnie Kleopatry w Egipcie (obecnie całkowicie wyeksploatowane).

Najładniejsze szmaragdy świata pochodzą z okolic Muzo i Chivor w Kolumbii.

Indianie Czibcza wydobywali w Chivor szmaragdy, które szlakami handlowymi docierały do Inków w Peru i Azteków w Meksyku. Tam zobaczyli je Hiszpanie tuż po 1500r i postanowili wyśledzić ich źródło. Kopalnie w Chivor znaleźli dopiero w 1537r. Większość wysłanych na dwór hiszpański szmaragdów była zrabowana Inkom.

Kopalnia Muzo (100km od Bogoty, stolicy Kolumbii ) należy do najwydajniejszych obecnie złóż najpiękniejszych szmaragdów 

Domniemane, magiczne właściwości kamienia.

Szmaragd jest symbolem siły, wewnętrznego szczęścia i witalności. Delikatne promieniowanie tego kamienia uwalnia nas od chorobotwórczych energii, zatorów i blokad. Zielona barwa wpływa kojąco i wzmacnia nerwy. 

Noszenie szmaragdu wspomaga naszą aktywność, rozjaśnia świadomość i rozwija twórczość. Strzeże przed złymi ludźmi i  odpędza negatywne emocje.

Starożytni widzieli w szmaragdzie zalety lecznicze, głównie używali go do leczenia chorób oczu, wierzyli, że wzmacnia wzrok. stosowany był również na ból głowy, wspomagał w leczeniu grypy, anginy czy chorobach układu pokarmowego.

Kleopatra spożywała napój z rozproszkowanym szmaragdem.

Szmaragdy są kamieniem przewodnim  i szczęśliwym dla znaku zodiaku RAK.